خبر و تحلیل: سرقت از صندوق امانات بازار الماس

تهیه‌کننده: واحد فنی الکترونیک‌کاران

 

در تاریخ 12 فروردین 1394 بزرگ‌ترین سرقت در تاریخ انگلستان به وقوع پیوست. صندوق امانات بازار الماس هاتون گاردن لندن مورد سرقت قرار گرفت و حدود 90 میلیون دلار الماس به سرقت رفت. سارقان با استفاده از تعطیلی 4 روزه عید پاک از طریق پشت‌بام و عبور از شفت آسانسور به زیرزمین راه یافتند. سپس با استفاده از مته‌های مخصوص تعدادی سوراخ در دیوار بتونی بسیار ضخیم اتاق صندوق‌ها ایجاد کرده و وارد آنجا شدند. آنها 70 صندوق را شکسته و محتویات آن را به سرقت بردند. جالب است که در مدت تعطیلی چندین بار به محل رفت و آمد کردند تا سرقت را تکمیل کنند زیرا نیاز به تجهیزات حفاری قوی تر داشتند.

سارقان پس از ورود اکثر دوربینهای مدار بسته را خنثی کردند به نحوی که مدارک کمی علیه آنها وجود داشته باشد، سیستم حفاظتی محل در ابتدای سرقت، ورود سارقان را تشخیص داده و به مرکز نظارتی مربوطه هشدار ارسال می‌کند. مرکز کنترل هم طبق ضوابط، آلارم را به پلیس گزارش می‌دهد ولی اپراتور پلیس به اشتباه آن را در آلارم‌های کم اهمیت طبقه‌بندی کرده و شرکت حفاظتی فقط درب ورودی مجموعه را، که سالم و بسته بوده، کنترل می‌کند.

چند هفته بعد پلیس با بررسی آرشیو سیگنال‌های موبایل منطقه در روزهای سرقت و مراکز فروش ابزارهای حفاری، سارقان را ردگیری و دستگیر کرد. بخشی از اموال مسروقه که در یک قبرستان جاسازی شده بود، بدست آمد ولی برخی از اقلام هنوز مفقوداند. سردسته این باند سرقت فردی 76 ساله بوده و در این سرقت هیچکس آسیب نرسیده است. محاکمه متهمین هنوز در جریان است.

 

برخی نتایج

- آموزش صحیح و عملکرد نیروی انسانی مهم‌ترین عامل موثر در کارایی سیستمهای نظارتی و حفاظتی است.

- هنگام طراحی سیستم برآورد ریسک‌های محل (Risk Assessment)، باید بسیار دقیق و کامل انجام شود.

- استفاده از سیستم‌های اعلام سرقت بخاطر ساختار ساده، مؤثرترین روش برای اعلام سرقت در زمان خالی‌بودن محل است.

- ساختار حفاظتی و بستر مخابراتی سیستم اعلام سرقت بهتر است مستقل از سایر تجهیزات باشد تا احتمال خرابکاری در آن کاهش یابد.

- هنگام طراحی سیستم بهتر است هدف استفاده از هر بخش دقیقاً مشخص شود. به عنوان مثال مشخص باشد ورود غیرمجاز به محل توسط کدام سیستم تشخیص داده می‌شود و کنترل صحت عملکرد آلارم به چه صورت و با چه وسیله‌ایست.

- قانون کلی: بهترین سیستم ساده‌ترین سیستم است.

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟